KAKO DO IZPITA

Začnite že danes

Zdravniško spričevalo

Najprej moraš pridobiti zdravniško spričevalo. Obišči pooblaščenega zdravnika, ki bo preveril tvoje splošno zdravstveno stanje, vid, sluh in sposobnost za varno vožnjo. Ta dokument je obvezen za prijavo na nadaljnje postopke.

Tečaj prve pomoči

Po zdravniškem pregledu je naslednji korak tečaj prve pomoči. Na tem tečaju se naučiš osnovnih ukrepov za reševanje življenj v prometnih nesrečah. Ko zaključiš tečaj, sledi izpit. Pridobljeno potrdilo je potrebno za nadaljevanje postopka.

CPP

Ko imaš urejena oba dokumenta, je čas za tečaj CPP. Na njem boš spoznal cestno prometne predpise, prometne znake in osnovna pravila vožnje. Po opravljenem tečaju boš moral opraviti teoretični izpit, ki je osnova za varno vožnjo v prometu.

Praktična vožnja

Po uspešno opravljenem CPP-ju se prijaviš na praktične ure vožnje pri svoji izbrani avtošoli. Inštruktor te bo naučil pravilne uporabe vozila, obvladovanja različnih situacij v prometu in pripravil na glavni izpit. Število potrebnih ur je odvisno od tvoje naprednosti, vendar je minimalno število ur določeno z zakonom.

Glavna vožnja

Ko zaključiš vse učne ure in si samozavesten v svoji vožnji, sledi še glavni izpit. To je zaključna preizkušnja, kjer komisija oceni tvoje znanje, varnost in zmožnost samostojne vožnje. Uspešno opravljen izpit pomeni, da si pridobil vozniško dovoljenje!

Prijava dovoljenja

Po uspešno opravljenem glavnem izpitu moraš opraviti še postopek prijave za izdajo vozniškega dovoljenja. To vključuje oddajo vseh potrebnih dokumentov, kot so zdravniško spričevalo, potrdilo o opravljenem tečaju prve pomoči, potrdilo o CPP in potrdilo o uspešno opravljenem praktičnem izpitu. Po zaključku postopka prejmeš svoje vozniško dovoljenje, ki ti omogoča, da se samozavestno in varno podaš na cesto.

Vozniški izpit A1

Kategorija A1 vključuje motorna kolesa na dveh kolesih, ki imajo lahko stransko prikolico ali pa tudi ne. Za to kategorijo veljajo naslednje tehnične omejitve: prostornina motorja ne sme presegati 125 ccm, moč motorja je omejena na največ 11 kW, razmerje med močjo motorja in maso vozila pa ne sme presegati 0,1 kW/kg. V to kategorijo spadajo tudi trikolesa z močjo motorja do 15 kW. Dovoljenje za vožnjo vozil te kategorije avtomatsko vključuje tudi dovoljenje za vožnjo vozil kategorije AM in G.

Za kategorijo A1 veljajo starostne omejitve: usposabljanje lahko začnete pri 15,5 letih, izpit pa opravljate pri dopolnjenih 16 letih.

Vozniški izpit A

Kategorija A vključuje vsa motorna kolesa na dveh kolesih, z ali brez stranske prikolice, ter trikolesa brez omejitev glede moči ali prostornine motorja. Imetniki dovoljenja za vožnjo vozil te kategorije pridobijo tudi dovoljenje za vožnjo vozil kategorij AM, A1, A2 in G.

Za to kategorijo veljajo starostne omejitve. Usposabljanje lahko začnete pri 23,5 letih, razen če imate vozniško dovoljenje kategorije A2 že več kot dve leti, v tem primeru lahko začnete pri 20 letih. Enaka pravila veljajo za opravljanje izpita – starostna meja je 24 let oziroma 20 let, če že dve leti vozite z dovoljenjem kategorije A2.

Vozniški izpit B

Kategorija B zajema motorna vozila, katerih največja dovoljena masa ne presega 3.500 kg, in poleg sedeža za voznika nimajo več kot osem sedežev. Sem sodijo osebni avtomobili in kombiji. V to kategorijo ne spadajo vozila kategorij A1, A2, A, F in G. Vozniško dovoljenje za kategorijo B vključuje tudi dovoljenje za vožnjo vozil kategorij AM, B1 in G.

Starostne omejitve za to kategorijo so naslednje: usposabljanje lahko začnete pri 16 letih, izpit pa opravljate pri dopolnjenih 18 letih.

Informativno

Oseba, starejša od 16 let, lahko vozi osebni avtomobil s spremljevalcem, če izpolnjuje določene pogoje. Ti vključujejo uspešno opravljen teoretični del usposabljanja za voznika kategorije B v šoli vožnje, opravljen teoretični del vozniškega izpita pred pristojno izpitno komisijo in zaključen praktični del usposabljanja. Poleg tega mora imeti oseba veljavno vozniško dovoljenje za druge kategorije in ne sme imeti kazenskih točk, veljavnih sankcij ali odvzemov dovoljenja.

Med vožnjo mora biti prisoten spremljevalec, vozilo pa mora biti označeno s predpisano »L« tablico. Spremljevalec je lahko eden od staršev, posvojiteljev, skrbnikov, rejnikov ali druga oseba, ki je stara najmanj 27 let, ima veljavno vozniško dovoljenje kategorije B že vsaj pet let in nima več kot pet kazenskih točk. Če spremljevalec ni starš, skrbnik, posvojitelj ali rejnik, je potrebno pisno soglasje staršev ali skrbnikov.

Spremljevalec mora biti vpisan v evidenco o vozniških dovoljenjih in evidenčni karton vožnje, kar uredi izpitni center, ko preveri, da so izpolnjeni vsi pogoji. Pred vpisom mora izpitni center spremljevalcu posredovati ustrezna navodila. Kandidat ima lahko v evidenčnem kartonu vpisanih največ šest spremljevalcev, spremljevalec pa lahko v petih letih usposablja največ dve osebi.

Med vožnjo mora imeti oseba pri sebi evidenčni karton vožnje in veljavno zdravniško spričevalo, spremljevalec pa veljavno vozniško dovoljenje kategorije B. Na zahtevo mora dokumente predložiti policistu. Vožnja pod temi pogoji je dovoljena največ dve leti od začetka usposabljanja ali dokler oseba ne opravi vozniškega izpita kategorije B.

Spremljevalec nosi odgovornost za varnost vožnje in prekrške, ki jih stori oseba, razen če teh prekrškov ni mogel preprečiti.

POGOSTA VPRAŠANJA

Da, vendar bo vaše dovoljenje v tem primeru veljalo samo za vozila z avtomatskim menjalnikom.

Seveda. Naš cilj je, da se med usposabljanjem počutite udobno, zato lahko sami izberete inštruktorja.

Če izpita ne opravite, se lahko na naslednji rok prijavite že po določenem času, kar vam omogoča dodatno pripravo.

Minimalno je predpisanih 20 ur vožnje, vendar število potrebnih ur prilagodimo glede na vaše znanje in izkušnje.

Da, ure vožnje lahko prilagodimo vašim potrebam in prostemu času.

To je odvisno od posameznika. Če redno obiskujete predavanja, ure vožnje in izpolnite vse pogoje, lahko izpit opravite v nekaj mesecih.